Öneri Kitaplar

Evrim: İnsanın Kökenini Çözme Hikâyesi

Tamer Kaya

Bu kitapta en vurgulayıcı örneklerle evrim süreci, evrimin temel ilkeleri ve içimizdeki izlerine değinilmiştir. Evrimin sorgusuzca reddedilmesi veya insanlığa zararlı olacak şekilde yorumlanması eğilimlerinin nedenlerine de yer verilen bu kısa içerikte, mümkün olan en kapsamlı bilginin okuyucuya akıcı bir dille aktarabilmesi amaçlanmıştır.

https://ginkobilim.com/kitap/evrim

Evrim Kuramı ve Mekanizmaları

Çağrı Mert Bakırcı

Türkiye’deki evrimsel biyoloji yazınında önemli bir boşluğu dolduran ve ilk çıktığı andan itibaren okurların büyük ilgisiyle karşılaşan Evrim Kuramı Ve Mekanizmaları kitabı serüvenine devam ediyor. Başta evrimsel biyoloji olmak üzere bilimin çeşitli disiplinlerine ilişkin sürdürdüğü yayıncılıkla Türkiye’nin en kapsamlı ve güvenilir popüler bilim ve eğitim oluşumlarından biri haline gelen Evrim Ağacı‘nın kurucusu Çağrı Mert Bakırcı tarafından yazılan söz konusu eser, evrimin işleyişini sade, günlük ve herkes tarafından anlaşılabilir bir dille okurlara aktarıyor.

https://ginkobilim.com/kitap/evrim-kurami-ve-mekanizmalari

Nörobilim Zihnimizi Değiştirebilir Mi?

Hilary Rose, Steven Rose

Yeni akademik disiplinlerin hepsinin önündeki “nöro” öneklerini nasıl değerlendirmeliyiz? Nöro-ekonomi, nöro-pazarlama, nöro-etik, nöro-estetik, nöro- psikanaliz! Her yerde “nöro” ekini görmeye başladık. Bilimin ve toplumun birbirine şekil verdiğini ve nörobilimin beynimizi anlamamıza büyük ölçüde yardım ettiğini düşünen sosyolog Hilary Rose ve nörobilimci Steven Rose bu kitapta, nörobilimin gerçekten zihnimizi değiştirip değiştiremeyeceğini inceliyorlar.Yazarların soruya verdikleri cevap “evet”, ama bu o kadar basit bir evet değil.

https://ginkobilim.com/kitap/norobilim-zihnimizi-degistirebilir-mi

Neredeyse Bir Balina

Steve Jones

University College’da (Londra) genetik profesörü olan Steve Jones’un bu kitabı, Charles Darwin’in Türlerin Kökeni’nin 21. yüzyıla uyarlanmış halidir. Darwin’in büyük çalışmasını referans alan Jones, kitabının içeriğini de Türlerin Kökeni’ne özdeş şekilde hazırlamıştır. AIDS’ten Pasifik’te akıntıyla sürüklenen çöplere kadar uzanan pek çok  güncel olguyu kullanarak Darwin’in fikirlerini günümüze taşıyan Jones, evrim kuramını modern haliyle açık ve anlaşılır bir şekilde okura sunmaktadır.

https://ginkobilim.com/kitap/neredeyse-bir-balina/

Serengeti Yasaları

Sean B. Carroll

Yaşam nasıl işliyor? Doğa, Afrika savanında ya da okyanusta doğru sayıda zebra ile aslanı ya da balığı nasıl üretiyor? Vücudumuz, organlarımızda ve kan dolaşımımızda doğru sayıda hücreyi nasıl üretiyor? Ödüllü biyolog ve yazar Sean B. Carroll Serengeti Yasaları kitabında, son derece basit ama bir o kadar da önemli soruların cevaplarını aramış öncü bilim insanlarının öykülerini anlatıyor ve onların keşiflerinin hem bizim hem de bağlı olduğumuz gezegenin sağlığı için ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.

https://ginkobilim.com/kitap/serengeti-yasalari/

Facebook
Twitter
Instagram