Biz Kimiz?

İnsan merakının en güzel tezahürüdür bilim. Bilim, içinde yaşadığımız gezegeni ve evreni anlamak ve açıklamak için geliştirdiğimiz en mühim araçtır.

Ülkemizde bilimsel gerçeklerden ziyade, bilim karşıtı safsatalar ve hurafeler yaygınlaşmaktadır. Biz bilimden yana insanlar, bu duruma karşı durmanın oldukça önemli bir görev olduğu fikrindeyiz. Bu sorumluluğun bilinci ile içinde yaşadığımız topluma karşı borçlu olduğumuzu düşünmekteyiz.

Pangaltı Evrim Atölyesi, 2017 yılının Haziran ayında bilime gönül vermiş, meraklı, soru soran, araştıran doğru bilgilere ulaşmak için konularında bilimsel akademik çalışmalar yapan insanlarla birlikte olan küçük bir grup tarafından kurulmuştur. Grup, kurulduğu günden beri toplantılarını, etkinliklerini Pangaltı’da bulunan Nostalji Kitap Kafe’de yapmaktadır. Grubun kurulmasına neden olan önemli olaylardan biri “Evrim Teorisi”nin lise eğitim programından kaldırılması olmuştur. Buna ilave hurafelerle dolu adına bilgi bile denilmeyecek olaylara önem veren bir eğitim programı dayatılmaya başlayınca grubun faaliyetleri, bilinirliği daha da önem kazanmıştır. Türkiye’deki eğitimden bilimin dışlanması grubun yürüttüğü faaliyetlerin önemini artırdığı gibi gruba önemli bir sorumluluk da yüklemiştir. Bu bilinç ile Pangaltı Evrim Atölyesi’nde yapılan faaliyetlerin tamamı gelen dinleyicilere, katılımcılara ücretsiz olarak sunulmaktadır. Aradan geçen iki yılı aşkın sürede değişik bilimsel konularda konularında uzman kişiler tarafından onlarca sunum yapılmıştır. Gelen talep üzerine sadece lise öğrenci düzeyinde bilimsel bilgilerin sunulduğu yine ücretsiz paneller, sunumlar düzenlenmektedir. Bugüne kadar yapılan faaliyetler hakkında bilgiye hesabından internet adresinden pangaltievrim.com ulaşabilirsiniz.

Facebook
Twitter
Instagram